>fiyonklu bebek yeleği

>sayıları şöyle

90 ilmekle 3 sıra haraşo örülür.tabi ilik yerini unutmuyoruz.

6 haraşo(ön bant)8 düz(ön)1 dola 6 haraşo(ara fiyonk),1 dola 8 düz (kol),1 dola 6 haraşo(ara fiyonk),1 dola 22 düz(arka),1 dola6 haraşo(ara fiyonk),1 dola 8 düz(kol),1 dola 6 haraşo(ara fiyonk),1 dola 8 düz(düğer ön)6 haraşo(diğer bant)bu şekilde örgüyü atarladıktan sonra,her ön sırada artırarak ördüm.artırma saysı 20 olunca kolları kestim.alt tarafı da siteden aldığım tarife göre yaptım.ben kurdele terine boncuk diktim.
tarifini anchorun sitesinden aldım.biraz değiştirdim.

PONPONLU YELEKRenkli kurdelelerle hareketlenen yelek, yakadan başlayarak örülüyor.Anchor “Bebe”
Beden: 0-1 Yaş grubu. Büyük beden için ölçüler parantez içindedir.MALZEMELER:Anchor “Bebe” El Örgü İpliği Yaklaşık 200 gr. Renk: 1098 Yeşil3 numara 1 çift örgü şişi, 4 (5) adet düğmeYaklaşık 60 cm. uzunluğunda 1 cm.’lik saten kurdele (5 ayrı renk)
Kullanılan Örgüler:Haroşa örgü- Düz örgüÖlçü: Düz örgü: 26 ilmek- 40 sıra 10 cm2’ye eşittir.Haroşa örgü: 26 ilmek – 58 sıra 10 cm2’ye eşittir.
UYGULAMA:Yelek: Yakadan başlanarak bütün olarak örülecek.3 numara örgü şişine 78 (82) ilmek atarak, 8 sıra haroşa örgü örün. Haroşa örgünün 7. sırasında sol kenara 1 adet düğme iliği açın. 9. sıra başında 8 ilmeği sol ön bant için haroşa örgü örün. Sıra sonunda 8 ilmek kalıncaya kadar, ortadaki ilmekleri eşit aralıklarda 20 ilmek arttırarak düz örgü örün. Sıra sonundaki 8 ilmeği sağ ön bant için haroşa örgü örün. Örgünün iki kenarındaki 8 ilmeklik haroşa örgüler bant örgüsü olarak örgü sonuna kadar devam edecektir. Aynı zamanda sol ön bant üzerine, örgü boyunca eşit aralıklarda toplam 4 (5) adet düğme iliği açılacak. 10. sırada toplam 98 (102) ilmeği olduğu gibi örün. 11. sıradan itibaren aynı örgü düzeninde 4 sıra düz örgü örün. Daha sonra sırasıyla 2 sıra haroşa örgü, 6 sıra düz örgü düzeninde örgüye devam edin. Aynı zamanda her haroşa örgünün 1. sırasında, sırasıyla eşit aralıklarda 30 (32) ilmek, 40 (42) ilmek, 48 ilmek ve 52 ilmek arttırarak örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 12 cm.- 46 sıra uzunluğa ulaştığı zaman şişte toplam 268 (276) ilmek olacaktır. 268 (276) ilmek üzerinden 8 sıra haroşa örgü örün. Kol kesimi için 9. sırabaşında 8 ilmek bant örgüsünü örün. Sıradaki 36 (38) ilmeği sol ön için düz örün. Sonraki 54 ilmeği sol kol için bir kerede kesin. 72 (76) ilmeği arka için düz örün. 54 ilmeği sağ kol için bir kerede keserek, sıradaki 36 (38) ilmeği sağ ön için düz örün. Sıra sonunda 8 ilmeklik bant örgüsünü örerek sırayı tamamlayın. 10. sırada toplam 160 (168) ilmek üzerinden ilmekleri olduğu gibi örün. Sonraki sıralarda verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek örgüye devam edin. Örgü boyu kol kesiminden itibaren 14 cm. – 80 sıra (17 cm. – 96 sıra) uzunluğa ulaştığı zaman, bütün ilmekler üzerinden 8 sıra haroşa örgü örün. Bütün ilmekleri bir kerede kesin.Bitirme: Kol kenarlarını 3 numara örgü tığı ile tığlayın. Yaklaşık 100 cm. uzunluğunda kordon hazırlayarak, yakada haroşa örgü ortasından geçirin. 2 adet orta boy ponpon hazırlayarak kordonun uçlarına tutturun. Verilen saten kurdelaları 4 cm.’lik parçalara ayırın. Örgü yüzünde, motif aralarındaki iplikleri (her motifte 8 adet iplik) saten kurdela ile fiyonk haline getirip, kurdelanın iki ucunu birleştirin. Sağ ön bant üzerinde düğmeleri yerlerine dikin.Not: Örgü boyunca şemanın 1-32 sıralarını tekrarlayın.


Advertisements
This entry was posted in yelek. Bookmark the permalink.

9 Responses to >fiyonklu bebek yeleği

 1. didems says:

  >canim merhabalar nasilsin bu yeni sayfani sanirim ziyaret edememistim hersey harika olmus’ellerine saglik.benimde nihayet tatilim bitti ama blogcu hala duzelmemis ne garip degil mi sevgilerimle gorusmek uzere

 2. gülo says:

  >canım ellerine sağlık çok güzel olmuş

 3. bucan says:

  >Canımcım biraz geç oldu ama işte geldim burdayım. Hayırlı olsun yeni bloğun. Görüşmeyeli nasılsın? Tatilin bitmesine az kaldı değilmi. Ben iyice blog işine ara verdim. Aslına bakarsan blogcudaki sorunlar beni soğuttu. Bu siteden memnunmusun bendemi geçsem bilmiyorum ki. Neyse duruma göre belki bende başka bir blog açarım. canım çok öptüm. sevgiler….

 4. Baharcicegi says:

  >Sen tatilden gelmissin haril haril örgülere baslamissin bile tabii tatilde iyice dinlendin gelince hemen elisine basladin.yakinda okullar acilacak galiba türkiyede artik ev okul arasi mekik dokursun simdiden kolaylklar dilerimemegine saglik cok güzel olmus.hayirli ramazanlar

 5. makhina hobi says:

  >selam arkadaşım harika bir yelek olmuş ellerine sağlık hayırlı cumalar sevgilerle

 6. >canım yeni bloğun hayırlı olsun.inşallah bol ziyaretçin olur.blogger dünyasına hoşgeldinn.

 7. Anonymous says:

  >merhaba canım.herşey çok güzel.buradan devam etmen isabetli olmuş bence.blogcuda çok sorun oluyor.görüşmek üzere.http://nagice.blogspot.com/

 8. gülo says:

  >canım zafer bayramın kutlu olsun

 9. gülo says:

  >arkadaşım hayırlı ramazanlar diliyorumhttp://www.guloanne.blogspot.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s